Najbliższe Szlaki

Bieszczady to raj dla wielbicieli górskich wypraw. 

Jest tu mnóstwo szlaków, które są niepowtarzalne ze względu na widoki zapierające dech w piersiach i wyjątkową florę i faunę.

W Dwerniku można rozpocząć wyprawę na Otryt- najdłuższe pasmo Bieszczadów, gdzie znajduje się Chata Socjologa oraz obserwatorium astronomiczne.

Dla miłośników lasów i samotnych wędrówek, interesujący może być szlak niebieski, prowadzący na szczyt Magury Stuposiańskiej, stąd już blisko do Przysłupu Caryńskiego ze schroniskiem Koliba. To tu rozciąga się Caryńskie, magiczne miejsce, w dolinie potoku Caryński zatopione między Magurą Stuposiańską a Połoniną Caryńską. Ta nieistniejąca wieś, niegdyś intensywnie wypasana przez owce, była też azylem dla uciekinierów szukających wolności to tu powstał ruch hippisowski. Wszystkim naszym gościom szczerze polecamy ten obszar, stworzony na wyprawy rowerowe a zimą na biegówki.

Do najbliższych szlaków należy też Dwernik- Kamień- to nasza ulubiona górka. Ze szczytu można podziwiać wyjątkową panoramę obejmującą bieszczadzkie połoniny. Przy szlaku jest wiele jagód, borówek, brusznicy….

OTRYT
W Dwerniku można rozpocząć wyprawę na Otryt- najdłuższe pasmo Bieszczadów, gdzie znajduje się Chata Socjologa oraz obserwatorium astronomiczne. Wystarczy przejść przez most na Sanie, skręcić w lewo na skrzyżowaniu i tuż przed pierwszym domem po prawej stronie jezdni zaczyna sie szlak niebieski. To dobra trasa na rozruch, krótka
aczkolwiek cały czas pod górkę, nie polecana po ulewnych deszczach, gdyż na tym zadrzewionym   stoku długo utrzymuje się błoto.  Do schroniska (wejście ok 50 min) szlak pokrywa się ze ścieżką historyczno-przyrodniczą "Dwernik-Otryt-Chmiel" (kolor zielony), która prowadzi do sąsiedniej wsi, należy być tu czujnym gdyż oznakowanie jest słabe i łatwo można zboczyć z trasy
 
                                                                                                                                                                                                                                                              Most na Sanie w Dwerniku, w tle widoczne pasmo Otrytu
 
 Od Chaty Socjologa, która zazwyczaj jest punktem docelowym wspinaczki, można szlakiem niebieskim kontynuować wyprawę aż do Polany. To trasa długa ok 4 h, mało atrakcyjna, którą mogą docenić samotnicy, gdyż łatwiej tu spotkać dzikie zwierze niż człowieka. Gęste zalesienie Otrytu nie ułatwia poruszania się po nim, specyficzne ukształtowanie terenu: dużo wzniesień, wąwozów, może zdezorientować. Istnieje jeszcze szlak zielony, mający początek w Lutowiskach, którym dojście do Chaty zajmuje ok 1,45 min. Maszerując nim mamy szanse dotrzeć na najwyższe wzniesienie Otrytu- Trohaniec (939 m n.p.m) i podziwiać odległe szczyty Bukowego Berda, Tarnicy, Halicza.
  
 
 
Mapa Otrytu
Szlak Na Otryt
 

Szlak na Otryt zimową porą

 

 
 
 Na uwage zasługuje wspomniana Chata Socjologa, zbudowana w 1973 roku jako studencka baza przez kadrę naukową i uczniów z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Nieszczęśliwie spłonęła w 2003 roku. Dzięki zaangażowaniu miłośników tego wyjatkowego miejsca została odbudowana własnymi siłami. Do dziś służy piechurom, którzy cenią schronisko za panujące w nim surowe warunki i osobliwy obszar określany "Otrycką Republiką Wolnej Myśli". Chata nie ma prądu, gazu ani bieżącej wody, wieczorami biesiaduje się tu przy świecach w sali kominkowej, która wypełniona jest instrumentami i książkami. Zwyczajem jest wspólne przygotowywanie posiłków i udział w codziennych pracach tj. noszenie wody czy rąbanie drewna. Spartańskie warunki pozwalają być bliżej natury i zapomnieć o zgiełku miasta. Chociaż masyw Otrytu jest niemal w całości zalesiony, w pobliżu schroniska można odnaleźć polanki z rozciągającym się widokiem na Połonine Wetlińską, Połonine Caryńską i Smerek. W maju 2016 roku powstało tutaj Otryckie Obserwatorium Astronomiczne popularyzujące astroturystykę.

Dodatkowe informacje

Doba noclegowa

rozpoczyna się o godz. 16.00

kończy się o 10.00

Kontakt

Piotr Janeczko i Elżbieta Jakubowska-Janeczko.

tel.kom. 690 992 527

tel 690992527

 Dwernik 37, 38-713 Lutowiska

  e-mail: dwernik37@gmail.com